Food prices rise while package sizes shrink– do you feel inflation sneaking in?

A recent conversation about the rising cost of bacon provoked a few thoughts about the subject. Roughly 10 years ago, we purchased a popular thick cut brand of bacon for $3 per lb. Last week at the local Walmart, that same bacon was $13 lb for 12 ounces. Same bacon. Smaller package. Huge price increase. I could say the same about many staples– laundry detergent, cheese, paper towels, bread… the list could go on and on. Most of the everyday food that we buy has gone up dramatically in the last decade. In many cases, the sizes are far smaller or the packaging (say, in juice) has changed to give us the illusion that we are still getting a good deal.

bacon
Bacon is a well-loved staple at our house!

A recent article in Fortune explained that prices for common household goods are set to increase in 2019. What is a budget-conscious person to do? Is it possible to eat well even if you are on a special diet? The Keto diet is especially popular these days, but meat can be particularly expensive.  Purchasing meat from butcher shops is a wonderful way to save money while supporting a local business. (Not to mention you will know exactly where your meat comes from. Food recalls anyone?) Several butchers that we know routinely offer specials for bulk pricing. Even their “by the cut” prices are reasonable. Ground chuck for $3.50 lb, bacon for $4.50– these are great prices that simply can’t be matched in the grocery store.

Purchasing meat directly from farmers is a great way to connect with your food and get a bargain. Farms that offer animals by the whole or half are also cheaper than the grocery store, and some even offer seasonal CSAs (a kind of buying club) that include diverse cuts of meat. Purchasing pastured chickens in season is a great way to stock your freezer, too.

IMG_4104
EnterWhile Tarheelbilly Farm doesn’t offer a full CSA, we often have extra produce to sell.

Vegetables and fruit present different challenges, but now is the time farmers are planning their crops for next year.  Many people shop at farmer’s markets, and that is a great way to purchase food. It may be worth considering investigating joining a produce CSA, which may offer consumers a good way to share in the farm’s bounty throughout the season. Some farmers would be happy to accommodate large purchases or blemished “seconds” for people who can/preserve.

Don’t know how to can? Call your local cooperative extension office! Some offer classes in canning and all have information that will help you develop that skill.

canned goods

There are many ways to mitigate the rising cost of food. Small changes can empower you to feed your family affordably while supporting your local food system!

-Charis

 

For further thought:

http://fortune.com/2019/02/10/household-products-cost-more-price-increase/

https://www.wsj.com/articles/prepare-to-pay-more-for-diapers-clorox-and-cat-litter-11549805401?mod=hp_lead_pos3

https://www.focus-economics.com/blog/coffee-price-forecast-will-your-cup-of-coffee-get-more-expensive-in-2019

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: